درباره پزشک

 

 

تصاویر مطب

دانلود مقاله

جهت دانلود مقاله   

کلیک کنید./subsites/drehsanesnaashari.ir/uploads/12.zip

 

اندودانتیکس چیست؟

رشته اندودانتیکس شاخه ای از دانش دندانپزشکی است که به طور تخصصی به درمان ریشه دندان و بافت های اطراف آن می پردازد .درمان ریشه دندان به هدف حفظ دندان طبیعی بیمار انجام می شود . و یکی از شایعترین درمان های دندانپزشکی در سطح دنیا به حساب می آید .

 

از کجا بدانیم که به درمان ریشه دندان نیاز داریم ؟

هنگامی که التهاب یا تورم در اطراف ریشه وجود داشته باشد و یا اینکه دندان به محرک های سرد و گرم مثل چای و آب سرد واکنش دردناک داشته باشد نیاز به درمان ریشه دندان وجود خواهد داشت . البته در مواردی به علت از بین رفتن بافت های عصبی در داخل دندان نیاز به درمان ریشه حتی در نبود هیچ گونه علامتی وجود دارد . ضربه به دندان ها ، انجام درمان های متعدد ترمیمی بر روی یک دندان و درموارد کمی درمان پروتز (روکش کردن دندان) از سایر موارد نیاز به درمان ریشه دندان می باشد .

 

در هنگام  درمان ریشه دندان چه کاری انجام می شود ؟

در داخل همه دندان ها یک بافت به نام پالپ دندان قرار دارد .پالپ دندان شامل سیاهرگ، سرخرگ و رشته های عصبی می باشد .درمان ریشه دندان هنگامی ضرورت پیدا می کند که بافت پالپی دندان دچار التهاب و عفونت گردد. انجام درمان ریشه با بی حس کردن دندان مورد نظر شروع می شود و سپس دندانپزشک با تهیه حفره کوچک در سطح  دندان به بافت پالپی دسترسی پیدا می کند وسپس اقدام به خارج کردن بافت های ملتهب می نماید .

بعد از پاکسازی دندان از بافت های ملتهب  دندانپزشک اقدام به پر کردن ریشه می نماید و در نهایت یک ترمیم یا پانسمان موقت بر روی تاج دندان قرار می دهد . سپس به دندانپزشک ، متخصص ترمیمی و زیبایی و یا متخصص پروتز جهت ترمیم دایمی ارجاع می گردد .

 

چه زمانی دندان نیاز به درمان مجدد ریشه دارد ؟

با اینکه درمان ریشه یک درمان با موفقیت بالا به حساب می آید در مواردی نیاز به درمان مجدد ریشه وجود دارد. این موارد شامل :

  • در مواردی که به علت خمیدگی شدید کانال یا بسته بودن مسیر کانال امکان باز کردن کامل کانال توسط دندانپزشک

  • در مواردی که به هر علت دندان درمان ریشه شده بیش از سه هفته بدون ترمیم موقت یا دایمی باشد.

  • درمواردی که دندان درمان ریشه شده مجددا دچار پوسیدکی شود و کانال دندانی آلوده شود.